wstęp

Pałac Zmartwychwstałych Mimoz, (2012)

Zmartwychwstałe mimozy spotykają się wieczorem u Mona Lizy[1]. Palą zapałki, grają w kanastę, piją anyżówkę i rozmawiają o plotkach w świecie umarłych. Stary Leonardo[2] posługuje do ostatniej wieczerzy która trwa już przeszło pięć stuleci i nie może dobiec końca.

Wieczór goni zmierzch. Zmierzch dopędza noc, a nocą strach rozejść się ku samotności. Więc zmartwychwstałe mimozy siedzą do rana, Leonardo usługuje. Karty latają. W tym towarzystwie czas się nie dłuży.

Nad ranem usypiają grupnie na kanapie na zapleczu. Karmią się wzajemnie zapomnianą namiętnością. Ściskają, całują, głaszczą po głowach i wydłubują z umarłych dusz ciernie opuszczenia i starości. Pod wieczór przychodzi czas na herbatę i odwiedziny gości. Czasem zajrzy Munch[3] – milczący, który całość swego wyrazu zawarł w „Krzyku”[4]. Bywa Hemingway[5] wciąż walczący o wolność Hiszpanii. Norwid[6] posępny, z poderżniętymi żyłami próbuje nadążyć za konwersacją i często przypadkiem (albo i umyślnie) rozbija jedną z zabytkowych filiżanek. Na fortepianie grywa Chopin[7] na cztery ręce z Marią Magdaleną[8].

Mona Liza głaszcze łasiczkę brudnymi od tłuszczu paluchami. Goethe[9] lubi rąbać drwa na opał a Nietzsche[10] zupełnie odżył po śmierci. Gawędzi z Marksem[11], Ribbentropem[12] i Gagarinem[13] o religii. Każdy zostaje przy swoim więc absolutny ateizm miesza się tu religijną ekstazą.

– Gdzie my jesteśmy?

– Na ostatniej wieczerzy u Mona Lizy…

– Ach chłopcy! Przestańcie!  Nie mamy po dwieście lat by wciąż droczyć się jak małolaci. Zostańmy tutaj – w tej jednej sekundzie. Porozmawiajmy. Jurij był w kosmosie, za Marii Magdaleny to nie mieściło się w głowie nawet Janowi z Galilei[14]!

– Ma rację kobieta – skwitował krótko Andersen[15]. – W całym swoim życiu żałuję tylko tego, że się prawdziwie nie zakochałem. A po śmierci to już nie to samo. Pięknie gra ten Polak. Doskonałe te mazurki. Niemal tak doskonałe jak twoje kochanie – szepnął do ucha Macie Hari[16].

– Tak Chopin umie grać, ale tworzyć nie potrafił, i już się nie nauczy. Mozart[17], Bach[18], Dawid[19]… oni tak. A Fredzio to tylko brzdędoli co na wsi usłyszy – skwitował Arystoteles[20]. – Posiedzicie tu jak ja parę tysiączków lat to odróżnicie plewy od kwiatów…

I tak toczy się dyskusja w komnacie zapomnianych artystów pałacu Zmartwychwstałych Mimoz. I zawsze o siódmej minut sześć u drzwi rozlega się pukanie:

– Gdzie jestem?

– Usiądź podróżniku! Już nic ci się nie stanie. Odpocznij i opowiedz historię swoich najpiękniejszych sekund zachwytu….


[1] Bohaterka obrazu Leonarda da Vinci namalowanego w latach 1503-1506. iększość ekspertów twierdzi, że modelką jest kobieta o imieniu Lisa Gherardini.

[2] Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519). Włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog.

[3] Edvard Munch (1863-1944).Norweski malarz i grafik.

[4] “Krzyk” (norw. Skrik) – obraz ekspresjonistyczny namalowany w 1893. Przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Krajobraz w tle przedstawia fiord w pobliżu Oslo, widoczny ze wzgórza Ekeberg. Obrazowi nadawano też tytuł “Płacz”.

[5] Ernest Miller Hemingway (1899-1961).Pisarz amerykański, prozaik. Został laureatem Nagrody Pulitzera za opowiadanie “Stary człowiek i morze” w 1956 roku oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1954.

[6] Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (1821-1883). Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.

[7] Fryderyk Franciszek Chopin (1810-1849).Polski kompozytor i pianista. Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu.

[8] Maria Magdalena (Maria z Magdali). Według Biblii żyjąca w I w. n.e. kobieta pochodząca z wioski Magdala (Magdallah lub Migdal), obecnie El-Me-dżel. Należała do kręgu uczniów Jezusa.

[9] Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832). Niemiecki poeta okresu romantyzmu. Dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz.

[10] Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900). Filozof niemiecki, filolog klasyczny, pisarz i poeta.

[11] Karl Heinrich Marx (1818-1883). Filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca marksizmu, współzałożyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (Pierwszej Międzynarodówki).

[12] Ulrich Friedrich Willy Joachim von Ribbentrop (1893-1946 w Norymberdze) – minister spraw zagranicznych III Rzeszy w latach 1938 – 1945. Od 1934 kierownik biura do spraw zagranicznych NSDAP, zwanego najpierw Büro Ribbentrop, a następnie Dienststelle Ribbentrop. W 1936 został ambasadorem III Rzeszy w Londynie.

[13] Jurij Aleksiejewicz Gagarin (1934-1968).Radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w kosmosie, Bohater Związku Radzieckiego.

[14] Jan Chrzciciel, Jan Baptysta (6 p.n.e.-2 p.n.e.-32 n.e.). Pustelnik, prorok żydowski, święty katolicki i prawosławny.

[15] Hans Christian Andersen (1805-1875). Duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej.

[16] Mata Hari, właściwie Margaretha Geertruida McLeod z domu Zelle (1876-1917). Holenderska tancerka, która zdobyła sławę w Europie Zachodniej początku XX wieku.

[17] Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791). Austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany przez muzykologów do klasyków wiedeńskich.

[18] Johann Sebastian Bach (1685-1750). Kompozytor niemiecki epoki baroku.

[19] Dawid (ok. 1040 p.n.e.–ok. 970 p.n.e.). Postać biblijna, król Izraela od ok. 1010 p.n.e.

[20] Arystoteles (384 p.n.e.-322 p.n.e.). Filozof, jeden z trzech, obok Sokratesa i Platona najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.

Akt 1 “Lustro”
Akt 2 “Once upon a time in the East”
Akt 3 “Nirvana”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s